آموزش خودخوانی فصل اول شیمی ۳ ( استوکیومتری)

خودخوانی دیجی کنکور

 

آموزش خودخوانی فصل اول شیمی ۳ ( استوکیومتری)


نگاه کلی به فصل

✅ تعداد سوالات کنکور :  4 الی 6 سوال (میانگین = 4.4 سوال )
✅ اهمیت این بخش (نسبت حجم فصل به تعداد سوال در کنکور) : ( نمره : 4 از ۵)
✅ اهمیت مطالعه ی کتاب درسی : (نمره : 4 از ۵)
✅ اهمیت مطالعه ی کتاب کمک درسی : ( نمره : 5 از ۵)
✅ اهمیت خلاصه نویسی : ( نمره : 4 از ۵)
✅ اهمیت حل تست های کنکور : ( نمره : ۵ از ۵ )
✅ اهمیت حل تست های تالیفی : ( نمره : 5 از ۵ )
✅ اهمیت کلاس کنکور : ( نمره : 3 از ۵ )
✅ 20 درصد مطالب این فصل حفظی و 80 درصد آن به صورت مسئله هایی به طور قالب دشوار می باشد.
✅ حدود 25 درصد از مطالب این فصل مفهومی و قالبا مسائل مفهومی می باشد.

توضیحات اولیه

تمرین و تمرین و تمرین !!!  اصلا باید اسم این فصل را به جای استوکیمتری ، تمرین میگذاشتند. شما با هر ضریب هوشی که باشید یا هر قدر باهوش هستید ، باز هم باید برای این فصل بسیار زیاد تمرین کنید. هیچ کنکوری نیست که آوازه ی این فصل از کتاب شیمی سوم دبیرستان را نشنیده باشد ولی در عین داستان های بدی که از این فصل و چگونگی حل تست های آن در یک دقیقه تعریف می کنند که آقا اصلا امکان نداره، مگه میشه تست های استوکیومتری رو در یک دقیقه حل کرد؟ مگه میشه اصلا این تست ها رو درست حل کرد !! بله میشه . خیلی هم خوب میشه شما ابتدا این مقاله رو تا آخر می خونید و به طور خیلی خیلی دقیق به صحبت های تیم تحریریه ی دیجی کنکور گوش می کنید و خوب و اصولی تمرین کنید .مطمین باشید که می تونید خیلی خوب به تست های استوکیومتری در جلسه کنکور پاسخ دهید و مسایل و تست های این بخش رو در جلسه ی کنکور به زانو در بیارید.

سخنی از جناب آقای عرفان قادری، رتبه‌ی 6 کنکور ریاضی 87
دانش‌آموز باید تسلط زیادی در محاسبات داشته باشد تا بتواند یک سؤال استوکیومتری کنکور را حداکثر تا یک دقیقه حل کند. در درس شیمی مهم‌ترین منبع، کتاب درسی است.

عناوینی که شما پس از مطالعه این فصل باید به صورت کامل بر آن ها مسلط باشید:

 • نحوه نمایش واکنش های شیمیایی

 • موازنه صحیح واکنش ها ( البته در زمان کم )

 • انواع واکنش های شیمیایی و تسلط بر هر یک از آن ها ( خیلی خوبه که برای هر یک از انواع واکنش های مثالی رو همیشه در ذهن داشته باشید )

 • تسلط کامل بر روابط مولی و محاسبه سریع آنها

 • تسلط کامل بر تبدیل مول به جرم و جرم به مول و تبدیل آنها در زمان کم

 • تسلط کامل بر مفهوم تجزیه عنصری

 • تسلط کامل بر مسائل درصد خلوص و روش حل سریع این مسائل

 • تسلط بر روش استفاده از روابط حجمی گاز در حل دسته خاصی از مسائل استوکیومتری( تسلط بر دو قانون نسبت های ترکیبی و قانون آووگادرو و حفظ کردن کلمه کلمه متن این دو قانون )

 • تسلط بر دسته مسائلی که دارای واکنش دهنده محدود کننده می باشند

 • تسلط بر مفهوم و مسائل محاسبه بازده واکنش شیمیایی

 • تسلط بر نحوه عملکرد کیسه هوا و حفظ کردن واکنش های آن

 • یادگیری نحوه افزایش کارایی موتور و حفظ کردن واکنش شیمیای سوختن بنزین هم به صورت نوشتاری و هم به صورت فرمولی
  پس از مطالعه ی این فصل دوباره به صفحه برگردید و ببینید که چه میزان از عناوین بالا را درک کرده و بخش هایی را که هنوز در آن ها مشکل دارید یا به میزان کافی به آن ها توجه نکرده اید، دوباره مطالعه کنید.


نحوه مطالعه ی کتاب درسی

ابتدا شما باید کتاب درسی رو به دقت مطالعه کنید و مسائلی رو که خود کتاب درسی حل کرده، به دقت پیگیری مطالعه کنید  تا تسلط کاملی بر آن مسئله داشته باشد ولی مسائل حل نشده کتاب را حل نکنید. توجه داشته باشید که مسائل حل نشده کتاب درسی رو باید بعد مطالعه کتاب کمک درسی حل کنید.پس تمامی سوالات بی پاسخ کتاب رو کنار می گذاریم و بعد از مطالعه ی کتاب درسی آن ها را حل میکنیم. موضوعی دیگر که سوال اغلب دانش آموزان کنکوری هستش اینه که آیا ما باید واکنش های داخل کتاب درسی رو حفظ کنیم یا نه ؟ در پاسخ به این سوال میتونیم اینطور بگیم که لزوما نیازی نیست که حتما شما تمامی واکنش های موجود در کتاب درسی رو حفظ باشید ولی اگر حفظ باشید خیلی خیلی به شما کمک میکنه و میتونه زمان حل تست های استوکیومتری یا به طور کلی مسائل شیمی کنکور رو به طرز قابل توجهی در برخی از مسائل کاهش دهد.حالا میریم سراغ موضوع همیشه مهم در مطالعه ی شیمی ینی تصاویر موجود در کتاب درسی که همیشه از اهمیت خاصی برخوردار هستن. ما برای اینکه شما راحت باشید تمامی تصاویر موجود در کتاب همراه با زیرنویس  رو برای شما جدا کرده ایم و در قالب فایلی پی دی اف برای شما حاضر کردیم و حتی برای شما مسخص کرده ایم که فلان تصویر یا زیر نویس از چقدر مهم هستن.

کتابچه ی الکترونیک شامل تمامی تصاویر این فصل همراه با زیرنویس

دانلود


نحوه مطالعه ی کتاب کمک آموزشی

مطالعه کتاب کمک درسی در درک و تسلط بر روی شیوه های حل این مسائل بسیار بسیار زیاد می باشد. شما ابتدا باید درسنامه ی کتاب کمک درسی مورد نظر رو مطالعه کنید و روش های سریع و نکات برای حل تست های استوکیومتری را فرابگیرید و سپس اقدام به حل تست نمایید.

سخنی از خانم طاهره قاسمی، رتبه‌ی 7 کنکور 87
روش استوکیومتری که در کتاب آموزش داده شده است مفید اما وقت‌گیر است. اگر در حل تست‌های این مبحث از روش نسبتاً قدیمی‌تر تناسب استفاده کنید بهتر است.


خلاصه نویسی

خلاصه نویسی برای این فصل دارای اهمیت به سزایی می باشد.اگر هنوز نمی دانید که چطور و کی باید خلاصه نویسی کنید، دوره ی جامع آموزش خلاصه نویسی به سبک دیجی کنکور را مطالعه کنید.

برای مطالعه دوره جامعه خلاصه نویسی بر روی لینک زیر کلیک کنید:
دوره ی جامع آموزش خلاصه نویسی به سبک دیجی کنکور (رایگان)


تست های تالیفی

مهم ترین کار شما برای این بخش حل تست های تالیفی مناسب و آموزنده و متنوع هستش. همونطور که ابتدای مقاله اشاره کردیم ، مهم ترین کار شما برای در مطالعه این فصل تمرین و تمرین و تمرین هستش. اون تمرین ها رو شما باید در این بخش ینی حل تست های تالیفی انجام دهید. بسته به تسلطتون بر روی حل تست های استوکیومتری 1 الی 6 دقیقه برای حل هر تست زمان در نظر بگیریداگر بتوانید قالب تست های استوکیومتری رو در زمانی بین 1 الی 2 دقیقه حل کنید، ینی این مبحث رو یاد گرفته اید و نکته دیگر هم اینکه اگر حل یم تست بیش از 6 دقیقه زمان ببرد با حل نکردن آن تست ارزش یکسانی داره، پس وسواس الکی به خرج ندید و روی تست ها غیرتی نشید که من حتما باید اینو حل کنم. با اینکار فقط تایم شما از دست میره و هیچ چیزی به معلومات شما اضافه نمیشه و حتما حتما حواستون اگه نتونید تو حداکثر 6 ذقیقه حل کنید، حتما یه جای کارتون میلنگه. پس تو رو خدا روی تست ها غیرتی نشید و از روی تست رد بشید و در پایان پاسخش رو مطالعه کنید.

سخنی از خانم فرشته باقری، رتبه‌ی 9 کنکور تجربی 87
در این مبحث بعد از مطالعه‌ی دقیق کتاب، بهترین راه، حل سؤال‌های متنوع تألیفی با کیفیت بالا و حتی سؤال‌های المپیادهای سال گذشته است.

تست های کنکور سراسری

تست های کنکور سراسری برای این فصل از اهمیت به سزایی برخوردار است. پس از مطالعه ی کتاب درسی و درسنامه کتاب کمک درسی ( یا مطالعه ی جزوه ی مناسب ) و حل تست های با کیفیت بالا ، تست های کنکور سراسری ۸ سال قبل را حل کنید. تست های کنکور را به صورت زمان دار حل کنید. برای هر تست کنکور این فصل 1 الی 2 دقیقه زمان در نظر بگیرید.تست های کنکور را به فاصله ی یک الی دو روز بعد از مطالعه کتاب و درسنامه حل کنید.(بچه های طبق برنامه تابستانی فرمول یک (تهیه شده توسط دیجی کنکور) پیش می روید، در زمان درج شده در برنامه تست بزنید)

کتابچه رایگان شامل سوالات مخصوص این فصل(استوکیومتری) در کنکور ۵ سال اخیر

دانلود


کلاس کنکور و دی وی دی های کنکور

شرکت در کلاس کنکور برای فراگیری و تسلط بیشتر بر روی این فصل لزومی ندارد اما اگر شما نمی توانید با مطالعه کتاب کمک آموزشی تسلط مناسبی بر روی مباحث داشته باشید، میتوانید با شرکت در کنکور نزد معلم های مناسب و با فن بیان قوی و مسلط بر روی مبحث مشکلات خود را برطرف کنید و راه دیگر برای شما خرید دی وی دی آموزشی برای این بخش از موسسات تولید کننده این محصولات می باشد .

سخنی از آقای عرفان قادری، رتبه‌ی 6 کنکور ریاضی 87
دانش‌آموز باید تسلط زیادی در محاسبات داشته باشد تا بتواند یک سؤال استوکیومتری کنکور را حداکثر تا یک دقیقه حل کند. در درس شیمی مهم‌ترین منبع، کتاب درسی است.

جمع بندی

با توجه به توضیحات گفته شده، فصل اول شیمی سوم دبیرستان یعنی استوکیومتری نیازمند تلاش و تمرین بسیار و حل تست های با کیفیت می باشد. هیچ گاه ناامید نشوید و تحت هیچ شرایطی این فصل را حذف نکنید، چون پیش نیاز اکثر مسائل شیمی کنکور سراسری می باشد. حوصله به خرج بدید و طبق اصول و قاعده گفته شده مطالعه کنید، به امید خدا میتونید تمامی تست های این بخش رو در کنکور سراسری حل کنید.

سخنی از خانم طاهره قاسمی، رتبه‌ی 7 کنکور 87
موازنه به روش وارسی هم در حل تست‌های ساده مفید است ولی در تست‌های پیچیده‌تر روش اکسایش کاهش مفید است.


سخن آخر

باز هم سخن همیشگی. نظرات شما قوت قلب ماست. ما منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم تا روز به روز بهتر شویم و خدمات بیشتر و بهتری به شما ارائه کنیم.

سخنی از خانم طاهره قاسمی، رتبه‌ی 7 کنکور 87
در انتخاب گزینه‌ها در این مبحث دقت کنید.
1
برچسب ها :
نویسنده مطلب تیم تحریریه دیجی کنکور
تیم تحریریه و تولید محتوا دیجی کنکور، متشکل از بیش از 100 رتبه برتر کنکور، در چند سال اخیر می باشد. همیشه سعی ما، این بوده که بهترین محتوا را برای شما عزیزان تولید کنیم.

دیدگاه شما

یک دیدگاه

 • SAHRA
  5 سال پیش

  مرسی ولی باید پاسخ شونم میذاشتین