سری آموزش جامع خودخوانی – فصل اول فیزیک سوم (‌الکتریسیته ساکن) – دیجی کنکور

خوخوانی الکتریسیته ساکن

  آموزش خودخوانی فصل اول فیزیک ۳ (الکتریسیته ساکن)


نگاه کلی به فصل

✅ تعداد سوالات کنکور :  ۲ الی ۳ سوال (میانگین = ۲٫۶ سوال )
✅ اهمیت این بخش (نسبت حجم فصل به تعداد سوال در کنکور) : ( نمره : ۵ از ۵)
✅ اهمیت مطالعه ی کتاب درسی : (نمره : ۳ از ۵)
✅ اهمیت مطالعه ی کتاب کمک درسی : ( نمره : ۵ از ۵)
✅ اهمیت خلاصه نویسی : ( نمره : ۴ از ۵)
✅ اهمیت حل تست های کنکور : ( نمره : ۵ از ۵ )
✅ اهمیت حل تست های تالیفی : ( نمره : ۴ از ۵ )
✅ اهمیت کلاس کنکور : ( نمره : ۱ از ۵ )
✅ ۲۰ درصد مطالب این فصل حفظی و ۸۰ درصد آن به صورت مسئله هایی به طور قالب دشوار می باشد.
✅ حدود ۲۰ درصد از مطالب این فصل مفهومی و قالبا مسائل مفهومی می باشد.

توضیحات اولیه

میتونم به جريت بگم این فصل آسون ترین فصل فیزیک سوم دبیرستان هستش و شما خیلی زود میتونید بر مباحث اون مسلط بشید و به سادگی از پس تست های این مبحث بر بیاد و اون ها رو در جلسه کنکور به زانو دربیارید. در اصول کلی مطالعه فیزیک کنکور مطالعه درسی از اهمیت کمی برخوردار هستش و داشتن جزوه ی مناسب و یا کتاب کمک درسی مناسب ابزاری لازم برای مطالعه و درک کامل فیزیک نیاز هستش. بحث های مهم در این فصل که بعد از مطالعه باید به طور کامل  و به جنبه های مختلف آن تسلط داشته باشید؛ قانون کولن و خازن ها می باشند که در آینده نزدیک پیش نیاز مباحث بسیاری در فیزیک کنکور می باشد . پس به هیچ عنوان به فکر حذف کرددن این فصل نباشید چون از اصلی ترین پیش نیاز ها می باشد.

سخنی از آقای بهنام اميني  ( رتبه 7 منطقه ۲ )
درس فيزيك را ابتدا عمقي می‌خواندم یعنی مطالب را به صورت مبحثي و ثابت كردن فرمول‌ها برای خودم یاد می گرفتم و بعد با كاركردن تست‌هاي كنكور تمرین می کردم.

عناوینی که شما پس از مطالعه این فصل باید به صورت کامل بر آن ها مسلط باشید:

 • تسلط کامل بر قانون کولن ( هم مفهوم اون و هم تسلط بر حل انواع مسايل که با به کارگیری قانون کولن حل می شوند)

 • تسلط بر مفهوم میدان الکتریکی

 • تسلط بر مفهوم و مسايل میدان الکترىکى حاصل از ىک ذرهٔ باردار

 • تسلط بر ویژگی های خطوط میدان الکترىکى و تصویر آن ها در حالت های مختلف

 • تسلط کامل بر محاسبه و مسايل نیروى وارد بر بار الکتریکى در میدان الکتریکى

 • تسلط کامل بر مفهوم تجزیه عنصری

 • تسلط کامل بر مسائل درصد خلوص و روش حل سریع این مسائل

 • تسلط بر مفهوم انرژى پتانسیل الکتریکى و پتانسیل الکتریکى و نحوه محاسبه آن ها و تفاوت آن ها

 • تسلط بر نحوه ی توزیع و القای بار در رساناها

 • آشنایی کامل با خازن ها و نحوه محاسبه ظرفیت و انرژی آن ها

 • تسلط کامل بر حالات مختلف حضور خازن ها در مدار و نحوه ی بسته شدن آن ها در مدار

  پس از مطالعه ی این فصل دوباره به صفحه برگردید و ببینید که چه میزان از عناوین بالا را درک کرده و بخش هایی را که هنوز در آن ها مشکل دارید یا به میزان کافی به آن ها توجه نکرده اید، دوباره مطالعه کنید.


نحوه مطالعه ی کتاب درسی

مطالعه کتاب درسی در این فصل از اهمیت زیادی برخوردار نیست ولی مطالعه آن خالی از لطف نیست می تواند مفید واقع شود. مطالعه ی اصولی بر این پایه است که شما ابتدا کتاب درسی رو مطالعه کنیدو شما دقت داشته باشید که مساپل پایانی فصل از اهمیت به سزایی برخوردار است و حتما آن ها را مطالعه کنید و به دقت حل کنید ولی این کار را بعد از مطالعه ی کتاب کمک درسی انجام دهید.


نحوه مطالعه ی کتاب کمک آموزشی

مطالعه کتاب کمک درسی در درک و تسلط بر روی شیوه های حل این مسائل و به کارگیری فرمول های الکتریسیته ساکن بسیار تاثیر گذار می باشد. شما ابتدا باید درسنامه ی کتاب کمک درسی مورد نظر رو مطالعه کنید و روش های به کار گیری فرمول های الکتریسته ساکن رو به خوبی یاد بگیرید و به طور کامل آن ها را درک کنید.

سخنی از آقای علي كيهاني  ( رتبه 6 شاهد )

اول كتاب درسی را مطالعه می‌کردم، سپس به حل تمرينات كتاب درسی می‌پرداختم و با تعمق گاهي به طرح سؤال می‌پرداختم (مثال و تمرین‌های كتاب را به تست تبدیل می‌کردم.)


خلاصه نویسی

خلاصه نویسی برای این فصل دارای اهمیت به سزایی می باشد.اگر هنوز نمی دانید که چطور و کی باید خلاصه نویسی کنید، دوره ی جامع آموزش خلاصه نویسی به سبک دیجی کنکور را مطالعه کنید.

برای مطالعه دوره جامعه خلاصه نویسی بر روی لینک زیر کلیک کنید:
دوره ی جامع آموزش خلاصه نویسی به سبک دیجی کنکور (رایگان)


تست های تالیفی

حل تست های تالیفی در این بخش بسیار مهم می باشد و شما برای دو مبحث اصلی این فصل یعنی الکتریسته ساکن و خازن ها تست های تالیفی حل کنید و برای باقی مباحث به تست های کنکور اکتفا کنید ولی اگر زمان کافی داشتید و میخواستید که تسلط بیشتری بر روی فصل پیدا کنید می توانید برای باقی مباحث نیز تست های تالیفی حل کنید.پس دو عنوان قانون کولن و خازن را فراموش نکنید چون دو قطب این فصل هستند و بسیار بسیار مهم هستند. سعی کنید تست های را به صورت زمان دار ولی با زمان کمی بیشتر حل کنید.

سخنی از آقای پوريا ياراحمدي ( رتبه 3 كشور)
در درس فيزيك بعد از تسلط بر مفاهيم ،با زدن تست زياد سرعت و مهارتم را افزايش دادم.

تست های کنکور سراسری

تست های کنکور سراسری برای این فصل از اهمیت به سزایی برخوردار است. پس از مطالعه ی کتاب درسی و درسنامه کتاب کمک درسی ( یا مطالعه ی جزوه ی مناسب ) و حل تست های با کیفیت بالا ، تست های کنکور سراسری ۸ سال قبل را حل کنید. تست های کنکور را به صورت زمان دار حل کنید. برای هر تست کنکور این فصل ۱ الی ۲ دقیقه زمان در نظر بگیرید.تست های کنکور را به فاصله ی یک الی دو روز بعد از مطالعه کتاب و درسنامه حل کنید.(بچه های طبق برنامه تابستانی فرمول یک (تهیه شده توسط دیجی کنکور) پیش می روید، در زمان درج شده در برنامه تست بزنید)

 کتابچه رایگان شامل سوالات مخصوص این فصل(الکتریسیته ی ساکن) در کنکور ۵ سال اخیر

دانلود


کلاس کنکور و دی وی دی های کنکور

واقعا به طور قطع می تونم بهتون بگم اصلا برای فصل به کلاس کنکور نیاز ندارید چون اصلا مبحث سختی نیست و به سادگی می تونید با مطالعه کتاب کمک درسی مناسب و مطالعه اصولی و کمی ذقت در مطالعه به سادگی بر مبحث تسلط پیدا کنید. همچنین در صورت نیاز میتونید دی وی دی ها با کیفیت موجود  در بازار رو تهیه کنید ولی این موضوع اصلا پیشنهاد ما نیست .

سخنی از آقای احسان ابراهیمی  ( رتبه 11 منطقه ۲ )

مواردی که باعث شد من در درس فیزیک قوی شوم این بود که:
1- فیزیک را مفهومی یاد می‌گرفتم و به حفظ فرمول نمی‌پرداختم.
2- منابع مطالعاتی استاندارد داشتم. با توجه به این که کتاب درسی فیزیک تغییرات چندانی نداشته، تست‌های کنکور در این درس بسیار زیاد است و من فقط با تست کنکور این درس را کار می‌کردم.

 

جمع بندی

با توجه به توضیحات گفته شده، فصل اول فیزیک ۳ فصلی ساده و به شدت پایه ای است به طوری که پیش نیاز بسیاری از فصل های کتاب می باشد.پس با دقت و اصولی مطالعه کنید و تست بزنید. بعد از مطالعه  دوباره به این صفحه بازگردید و ببیند آیا به عناونی گفته شده در قسمت عناوین مسلط هستید یا نه . همچنین سوالات کنکور طبقه بندی شده ویژه این فصل رو از این صفحه دانلود کنید و حتما بعد يایان مطالعه به صورت زمان دار آن را حل کنید. ارزوی موفقیت در مطالعه  این فصل از کتاب فیزیک ۳ رو براتون دارم. امیدواریم که این مطلب برااون مفید واقع شده باشه.

سخنی از آقای محسن امیرسبتکی  ( رتبه 5 منطقه 3  )
تمرین و مثال کتاب درسی را حل می‌کردم.


سخن آخر

باز هم سخن همیشگی. نظرات شما قوت قلب ماست. ما منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم تا روز به روز بهتر شویم و خدمات بیشتر و بهتری به شما ارائه کنیم.

سخنی از آقای  حامد چوقادی  (  رتبه 3 منطقه2 )
به مسائل دید کلی و چند وجهی داشتم و بین مفاهیم مختلف فیزیکی ارتباط برقرار می‌کردم.
0
نویسنده مطلب تیم تحریریه دیجی کنکور
تیم تحریریه و تولید محتوا دیجی کنکور، متشکل از بیش از 100 رتبه برتر کنکور، در چند سال اخیر می باشد. همیشه سعی ما، این بوده که بهترین محتوا را برای شما عزیزان تولید کنیم.

دیدگاه شما

بدون دیدگاه