سری آموزش جامع خودخوانی – فصل اول شیمی سوم (‌محلول ها) – دیجی کنکور

تصویر خودخوانی فصل محلول ها

آموزش خودخوانی فصل سوم شیمی ۳ ( محلول)


نگاه کلی به فصل

✅ تعداد سوالات کنکور : 4 الی 6 سوال (میانگین = 4.4 سوال )
✅ اهمیت این بخش (نسبت حجم فصل به تعداد سوال در کنکور) : ( نمره : 4 از ۵)
✅ اهمیت مطالعه ی کتاب درسی : (نمره : 4 از ۵)
✅ اهمیت مطالعه ی کتاب کمک درسی : ( نمره : 5 از ۵)
✅ اهمیت خلاصه نویسی : ( نمره : 4 از ۵)
✅ اهمیت حل تست های کنکور : ( نمره : ۵ از ۵ )
✅ اهمیت حل تست های تالیفی : ( نمره : 5 از ۵ )
✅ اهمیت کلاس کنکور : ( نمره : 3 از ۵ )
✅ 50 درصد مطالب این فصل حفظی و 50 درصد آن به صورت مسئله هایی به طور قالب دشوار می باشد.
✅ حدود 25 درصد از مطالب این فصل مفهومی می باشد.

توضیحات اولیه

فصلی است مفهومی محاسباتی که بدون مطالعه ی فصل اول یعنی استوکیومتری به هیچ عنوان سراغ آن نروید و به توضیحات زیر به طور جامع دقت کنید.

سخنی از جناب آقای عرفان قادری، رتبه‌ی 6 کنکور ریاضی 87
دانش‌آموز باید تسلط زیادی در محاسبات داشته باشد تا بتواند یک سؤال شیمی کنکور را حداکثر تا یک دقیقه حل کند. در درس شیمی مهم‌ترین منبع، کتاب درسی است.

عناوینی که شما پس از مطالعه این فصل باید به صورت کامل بر آن ها مسلط باشید:

 • تسلط بر مفهوم فاز

 • درک کامل اجزای محلول

 • تسلط بر نحوه ی انحلال پذی مواد در آب و وابستگی آن به دما

 • علت به وجود آمدن محلول ها

 • تسلط کامل بر مفهوم آنتالپی انحلال

 • تسلط کامل بر مفهوم آنتروپی انحلال  

 • درک مفهوم غلظت محلول و تسلط کامل بر حل مسائل آن و انواع آن

 • تسلط بر بر روش حل مسائل استوکیومتری در فاز محلول

 • تسلط بر دسته ی محلول های الکترولیت و غیر الکترولیت

 • تسلط کامل بر خواص کولیگاتیو محلول ها

 • آشنایی کامل با کلویید ها و ویژگی آه ها به طور کاملا دقیق

 • آشنایی کامل با پاک کننده های غیر صابونی

  پس از مطالعه ی این فصل دوباره به صفحه برگردید و ببینید که چه میزان از عناوین بالا را درک کرده و بخش هایی را که هنوز در آن ها مشکل دارید یا به میزان کافی به آن ها توجه نکرده اید، دوباره مطالعه کنید.


نحوه مطالعه ی کتاب درسی

ابتدا شما باید کتاب درسی رو به دقت مطالعه کنید و مسائلی رو که خود کتاب درسی حل کرده، به دقت پیگیری مطالعه کنید  تا تسلط کاملی بر آن مسئله داشته باشد ولی مسائل حل نشده کتاب را حل نکنید. توجه داشته باشید که مسائل حل نشده کتاب درسی رو باید بعد مطالعه کتاب کمک درسی حل کنید.پس تمامی سوالات بی پاسخ کتاب رو کنار می گذاریم و بعد از مطالعه ی کتاب درسی آن ها را حل میکنیم.  حالا میریم سراغ موضوع همیشه مهم در مطالعه ی شیمی ینی تصاویر موجود در کتاب درسی که همیشه از اهمیت خاصی برخوردار هستن. ما برای اینکه شما راحت باشید تمامی تصاویر موجود در کتاب همراه با زیرنویس  رو برای شما جدا کرده ایم و در قالب فایلی پی دی اف برای شما حاضر کردیم . همچنین این فصل ینی فصل محلول ها چون هم فصلی مفهومی و هم فصلی دارای مسائل نه چندان ساده استوکیومتری می باشد مطالعه ی کتاب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. همچنین این موضوع را در نظر داشته باشید بدون مطالعه ی بخش استوکیومتری به هیچ عنوان این بخش را مطالعه  نکنید.


نحوه مطالعه ی کتاب کمک آموزشی

مطالعه ی کتب کمک درسی در این برای این فصل یعنی فصل محلول ها واجب است. چون اولین مزیت مطالعه ی آن این است که شما بر مفاهیم این فصل درک بهتری پیدا می کنید و همچنین با روش های سریع حل مسائل این فصل به خوبی آشنا میشی و میتونی تو زمان مناسب مسائل و تست های مسئله ایه این فصل رو حل کنی.

سخنی از خانم طاهره قاسمی، رتبه‌ی 7 کنکور 87
روش استوکیومتری که در کتاب آموزش داده شده است مفید اما وقت‌گیر است. اگر در حل تست‌های این مبحث از روش نسبتاً قدیمی‌تر تناسب استفاده کنید بهتر است.( این نکته حتما دقت کنید، چون مسائل فصل محلول ها از جنس استوکیومتری  می باشد.)


خلاصه نویسی

خلاصه نویسی برای این فصل دارای اهمیت به سزایی می باشد.اگر هنوز نمی دانید که چطور و کی باید خلاصه نویسی کنید، دوره ی جامع آموزش خلاصه نویسی به سبک دیجی کنکور را مطالعه کنید.

برای مطالعه دوره جامعه خلاصه نویسی بر روی لینک زیر کلیک کنید:
دوره ی جامع آموزش خلاصه نویسی به سبک دیجی کنکور (رایگان)


تست های تالیفی

بعد از مطالعه ی کتاب درسی و درسنامه ی کتاب های کمک درسی یا جزوه ای مناسب نوبت به تست های تالیفی کتاب های کمک آموزشی میرسد. تا اینجا ی کار شما باید مفاهیم این فصل را به خوبی یاد گرفته باشید و الان نوبت افزایش تسلط و آشنا شده با انواع تست های می باشد. سعی کنید بسیار متنوع تست بزنید. تست های تالیفی این فصل را دسته بندی کنید یعنی تست های تکراری را در یک دسته قرار دهید و از هر دسته نهایتا یک الی دو تست حل کنید. سعی کنید علاوه بر تنوع زیاد در تست ها، تست های استاندارد انتخاب کنید و از زدن تست هایی با سطح بسیار بالاتر از کتاب یا خارج از مطالب وقت خودتون رو بیهوده تلف نکنید.سعی کنید تست ها رو زماندار حل کنید و برای هر تست یک الی دو دقیقه زمان  در نظر بگیرید. همچنین برای تست های مسائل 2 الی 4 دقیقه زمان در نظر بگیریدو تا بر روش حل آن مسلط نشدید ، بیخیالش نشید.

سخنی از خانم فرشته باقری، رتبه‌ی 9 کنکور تجربی 87
در این مبحث بعد از مطالعه‌ی دقیق کتاب، بهترین راه، حل سؤال‌های متنوع تألیفی با کیفیت بالا و حتی سؤال‌های المپیادهای سال گذشته است.

تست های کنکور سراسری

تست های کنکور سراسری برای این فصل از اهمیت  بسیار بسیار زیادی دارد. پس از مطالعه ی کتاب درسی و درسنامه کتاب کمک درسی ( یا مطالعه ی جزوه ی مناسب ) و حل تست های با کیفیت بالا ، تست های کنکور سراسری 5 سال قبل را حل کنید. تست های کنکور را به صورت زمان دار حل کنید. برای هر تست کنکور این فصل ۱ الی 1.5 دقیقه زمان در نظر بگیرید.تست های کنکور را به فاصله ی یک الی دو روز بعد از مطالعه کتاب و درسنامه حل کنید.(بچه های طبق برنامه تابستانی فرمول یک (تهیه شده توسط دیجی کنکور) پیش می روید، در زمان درج شده در برنامه تست بزنید)

کتابچه رایگان شامل سوالات مخصوص این فصل(استوکیومتری) در کنکور ۵ سال اخیر

دانلود


کلاس کنکور و دی وی دی های کنکور

شرکت در کلاس کنکور برای فراگیری و تسلط بیشتر بر روی این فصل لزومی ندارد اما بی فایده هم نیست. در صورتی که در درک مفاهیم این فصل مشکلی داشتید یا به خوبی نتوانستید آن را درک می توانید به کلاس با معلم مناسب مراجعه کنید یا با تهیه دید وی دی های کنکور از موسست مناسب مخصوص این فصل مشکلات خودتون رو حل کنید.

سخنی از آقای عرفان قادری، رتبه‌ی 6 کنکور ریاضی 87
دانش‌آموز باید تسلط زیادی در محاسبات داشته باشد تا بتواند یک سؤال شیمی کنکور را حداکثر تا یک دقیقه حل کند. در درس شیمی مهم‌ترین منبع، کتاب درسی است.

جمع بندی

با توجه به توضیحات گفته شده، فصل سوم شیمی 3 یعنی محلول ها فصلی است هم شامل مفاهیم محلول ها و هم مسائل استوکیومتری که با مفاهیم محلول در فاز محلول قابل حل هستند که جدابیت خاصی برای خود دارند و دارای سختی خاصی هستند.

سخنی از خانم طاهره قاسمی، رتبه‌ی 7 کنکور 87
موازنه به روش وارسی هم در حل تست‌های ساده مفید است ولی در تست‌های پیچیده‌تر روش اکسایش کاهش مفید است.


سخن آخر

باز هم سخن همیشگی. نظرات شما قوت قلب ماست. ما منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم تا روز به روز بهتر شویم و خدمات بیشتر و بهتری به شما ارائه کنیم.

سخنی از خانم طاهره قاسمی، رتبه‌ی 7 کنکور 87
در انتخاب گزینه‌ها در این مبحث دقت کنید.
0
برچسب ها :
تیم تحریریه دیجی کنکور
نویسنده مطلب تیم تحریریه دیجی کنکور

دیدگاه شما

بدون دیدگاه