سری آموزش جامع خودخوانی – فصل دوم شیمی سوم (‌ترمودینامیک) – دیجی کنکور

خودخوانی ذیجی کنکور

  آموزش خودخوانی فصل دوم شیمی ۳ ( ترمودینامیک)


نگاه کلی به فصل

✅ تعداد سوالات کنکور :  ۴ الی ۶ سوال (میانگین = ۴٫۴ سوال )
✅ اهمیت این بخش (نسبت حجم فصل به تعداد سوال در کنکور) : ( نمره : ۴ از ۵)
✅ اهمیت مطالعه ی کتاب درسی : (نمره : 5 از ۵)
✅ اهمیت مطالعه ی کتاب کمک درسی : ( نمره : 4 از ۵)
✅ اهمیت خلاصه نویسی : ( نمره : 5 از ۵)
✅ اهمیت حل تست های کنکور : ( نمره : ۵ از ۵ )
✅ اهمیت حل تست های تالیفی : ( نمره : 4 از ۵ )
✅ اهمیت کلاس کنکور : ( نمره : ۳ از ۵ )
✅ 30 درصد مطالب این فصل حفظی و 70 درصد آن به صورت مسئله هایی مفهومی و با محاسبات تقریبا سبک می باشد.
✅ حدود 85 درصد از مطالب این فصل مفهومی و قالبا مسائل مفهومی می باشد.

توضیحات اولیه

این بخش بیشتر از این که محاسباتی باشه ، مفهومی هستش و شما باید مطالب و عناوین رو درک کنید تا بتونید به تست های این فصل به درستی و در زمان معقول پاسخ دهید. مطالعه ی کتاب درسی از اولویت خاصی برخوردار می باشد و زمان تقریبا زیادی هم مطالعه دقیق کتاب درسی می برد. ر

به‌خاطر داشته باشيد که خواندن 10 صفحه از کتاب شيمي مشابه خواندن 10 صفحه از يک کتاب تاريخ و يا ادبيات نيست، متن مربوط به اين درس پيچيده‌تر است زيرا که مي‌تواند شامل: فرمول‌ها، نمودارها، تصاوير و مفاهيم مشکل باشد. بنابراين شما نياز داريد تا براي خواندن ، فکر کردن و انجام تکاليفتان زمان بيش‌تري را اختصاص دهيد. به عنوان مثال ؛ممکن است براي تسلط بر5 صفحه از يک کتاب شيمي نياز به 50 دقيقه زمان باشد.

عناوینی که شما پس از مطالعه این فصل باید به صورت کامل بر آن ها مسلط باشید:

 • بادگیری تعریف ترموشیمی

 • درک کامل ارتباط بین دما و انرژی و گرما

 • تسلط بر مفهوم ظرفیت گرمایی و انواع آن و مسائل آن

 • تسلط کامل مفهوم سامانه و محیط و انواع آن و خواص سمانه

 • تسلط کامل بر نحوه ی انتقال انرژی بین سامانه و محیط و نمودار آن و فرمول محاسبه آن

 • تسلط کامل بر مفهوم انژی درونی و رفتار آن

 • تسلط کامل بر مفهوم تابع حالت

 • تسلط بر انواع اکنیش در حجم ثابت و فشار ثابت

 • تسلط مفهوم آنتالپی و آنتالپی واکنش و تغییر آنتالپی

 • تسلط بر نحوه تغییرات آنتالپی در واکنش های گرماده و گرماگیر

 • تسلط بر مفهوم و روند تغییرات انواع آنتالپی شامل آنتالپی استاندارد و آنتالپی سوختن و آنتاپی ذوب و آنتالپی تبخیر و آنتالپی تصعید

 • تسلط بر انواع روش های تعیین گرمای واکنش ( مستقیم و غیر مستقیم ) و ابزار های آن


 • تسلط کامل بر سوالات و واکنش های خود را بیازمایید صفحه ی 62 ( بسیار مهم )

 • تسلط نحوه ی محاسبه ی گرمای واکنش به کمک آنتالپی استاندارد واکنش

 • تسلط بر مفهوم آنتروپی

 • یادگیری روش تعیین جهت واکنش به کمک تغییرات آنتروپی


 • تسلط مفهوم انرژی آزاد گیبس و تعیین خود به خودی بودن یا نبودن یا تعادلی بودن واکنش به کمک این مفهوم

  پس از مطالعه ی این فصل دوباره به صفحه برگردید و ببینید که چه میزان از عناوین بالا را درک کرده و بخش هایی را که هنوز در آن ها مشکل دارید یا به میزان کافی به آن ها توجه نکرده اید، دوباره مطالعه کنید.


نحوه مطالعه ی کتاب درسی

ابتدا شما باید کتاب درسی رو به دقت مطالعه کنید و مسائلی رو که خود کتاب درسی حل کرده، به دقت پیگیری مطالعه کنید  تا تسلط کاملی بر آن مسئله داشته باشد ولی مسائل حل نشده کتاب را حل نکنید. توجه داشته باشید که مسائل حل نشده کتاب درسی رو باید بعد مطالعه کتاب کمک درسی حل کنید.پس تمامی سوالات بی پاسخ کتاب رو کنار می گذاریم و بعد از مطالعه ی کتاب درسی آن ها را حل میکنیم.  حالا میریم سراغ موضوع همیشه مهم در مطالعه ی شیمی ینی تصاویر موجود در کتاب درسی که همیشه از اهمیت خاصی برخوردار هستن. ما برای اینکه شما راحت باشید تمامی تصاویر موجود در کتاب همراه با زیرنویس  رو برای شما جدا کرده ایم و در قالب فایلی پی دی اف برای شما حاضر کردیم . همجنین بخش ترمودینامیک از کتاب شیمی سوم دبیرستان بخشی مفهومی می باشد و تنها حفظ کردن کتاب درسی کارساز نیست و شما باید بار ها و بار ها پاراگراف های کتاب را مطالعه کنید تا به خوبی مبحث یا موضوع یا عنوان را درک کنید.

کتابچه ی الکترونیک شامل تمامی تصاویر این فصل همراه با زیرنویس

دانلود


نحوه مطالعه ی کتاب کمک آموزشی

مطالعه کتاب کمک درسی در درک و تسلط مفاهیم ترمودینامیک واقعا مهم و پر اهمیت و کارساز می باشد. در کتاب های کمک درسی به دلیل توضیحات گسترده تر و مفصل تر می تواند در  درک مفاهیم این فصل واقعا کمک بزرگی برای شما باشند. پس درسنامه ی کتاب های کمک درسی یا جزوه ای مناسب بعد از مطالعه ی کتاب درسی در الویت قرار دارد.

سعي کنيد تا قدرت انتقال خود را بهبود ببخشيد. به همين خاطر تکاليفتان را دسته‌بندي کنيد و آن‌ها را به قسمت‌هاي کوچک‌تر تقسيم کنيد؛ براي مثال براي مطالعه ي 20 صفحه از کتاب آن را به 4 بخش 5 صفحه اي تقسيم بندي کنيد.


خلاصه نویسی

خلاصه نویسی برای این فصل دارای اهمیت به سزایی می باشد.اگر هنوز نمی دانید که چطور و کی باید خلاصه نویسی کنید، دوره ی جامع آموزش خلاصه نویسی به سبک دیجی کنکور را مطالعه کنید.

برای مطالعه دوره جامعه خلاصه نویسی بر روی لینک زیر کلیک کنید:
دوره ی جامع آموزش خلاصه نویسی به سبک دیجی کنکور (رایگان)


تست های تالیفی

بعد از مطالعه ی کتاب درسی و درسنامه ی کتاب های کمک درسی یا جزوه ای مناسب نوبت به تست های تالیفی کتاب های کمک آموزشی میرسد. تا اینجا ی کار شما باید مفاهیم این فصل را به خوبی یاد گرفته باشید و الان نوبت افزایش تسلط و آشنا شده با انواع تست های می باشد. سعی کنید بسیار متنوع تست بزنید. تست های تالیفی این فصل را دسته بندی کنید یعنی تست های تکراری را در یک دسته قرار دهید و از هر دته نهایتا یک الی دو تست حل کنید. سعی کنید علاوه بر تنوع زیاد در تست ها، تست های استاندارد انتخاب کنید و از زدن تست هایی با سطح بسیار بالاتر از کتاب یا خارج از مطالب وقت خودتون رو بیهوده تلف نکنید.سعی کنید تست ها رو زماندار حل کنید و برای هر تست یک الی دو دقیقه زمان  در نظر بگیرید.

هنگامي که شما مي خواهيد در حاشيه کتاب خود مطالبي بنويسيد بهتر است که از ايده و تفکر خود مثال ها و يا فرمول ها را شرح دهيد؛ زيرا اين روش به اندازه ي کلمات داخل متن مهم هستند .

تست های کنکور سراسری

تست های کنکور سراسری برای این فصل از اهمیت  بسیار بسیار زیادی دارد. پس از مطالعه ی کتاب درسی و درسنامه کتاب کمک درسی ( یا مطالعه ی جزوه ی مناسب ) و حل تست های با کیفیت بالا ، تست های کنکور سراسری 5 سال قبل را حل کنید. تست های کنکور را به صورت زمان دار حل کنید. برای هر تست کنکور این فصل ۱ الی 1.5 دقیقه زمان در نظر بگیرید.تست های کنکور را به فاصله ی یک الی دو روز بعد از مطالعه کتاب و درسنامه حل کنید.(بچه های طبق برنامه تابستانی فرمول یک (تهیه شده توسط دیجی کنکور) پیش می روید، در زمان درج شده در برنامه تست بزنید)

کتابچه رایگان شامل سوالات مخصوص این فصل(ترمودینامیک) در کنکور ۵ سال اخیر

دانلود


کلاس کنکور و دی وی دی های کنکور

شرکت در کلاس کنکور برای فراگیری و تسلط بیشتر بر روی این فصل لزومی ندارد اما بی فایده هم نیست. در صورتی که در درک مفاهیم این فصل مشکلی داشتید یا به خوبی نتوانستید آن را درک می توانید به کلاس با معلم مناسب مراجعه کنید یا با تهیه دید وی دی های کنکور از موسست مناسب مخصوص این فصل مشکلات خودتون رو حل کنید.

به طور فعال مطالعه کنيد و به دنبال ايده ها وفکرهاي بهتر براي يادگيري باشيد و از رفتار هايي که سبب غيرفعال‌شدن ذهنتان مي‌شود پرهيز کنيد، مثلاً از لايت کردن کتاب ( استفاده از ماژيک مارکر براي مشخص کردن متن کتاب) بپرهيزيد و بجاي آن از نوشتن خلاصه ي مطالب خوانده شده و استفاده از ايده هاي کليدي در حاشيه کتاب استفاده کنيد.

جمع بندی

با توجه به توضیحات گفته شده، فصل اول شیمی سوم دبیرستان یعنی ترمودینامیک فصلی غالبا مفهومی و درک مفاهیم آن از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است و طی کردن روند بالا بدون شک شما میتوانید به این مبحث به طور کامل مسلط مشید.

هنگامي که شما مي خواهيد در حاشيه کتاب خود مطالبي بنويسيد بهتر است که از ايده و تفکر خود مثال ها و يا فرمول ها را شرح دهيد؛ زيرا اين روش به اندازه ي کلمات داخل متن مهم هستند


سخن آخر

باز هم سخن همیشگی. نظرات شما قوت قلب ماست. ما منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم تا روز به روز بهتر شویم و خدمات بیشتر و بهتری به شما ارائه کنیم.

هنگام مطاله ممکن است يکسري سوال برايتان پيش بيايد،آن ها را در يک کاغذ بنويسيد و سعي کنيد جواب آن ها را پيدا کنيد و يا از معلمتان در اولين فرصت بپرسيد و هرگز منتظر نباشيد تا شب قبل ازامتحان سعي در کشف آن ها داشته باشيد زيرا شب قبل از امتحان زمان مناسبي براي کشف مطالب و پيدا کردن راه حل منطقي نيست.
0
برچسب ها :
تیم تحریریه دیجی کنکور
نویسنده مطلب تیم تحریریه دیجی کنکور

دیدگاه شما

بدون دیدگاه