بهترین کتاب ادبیات کنکور ؛ بهترین منابع نظام جدید ، دهم و یازدهم

در این بخش از قفسه طلایی منابع با معرفی بهترین منابع و کتاب های ادبیات کنکور در خدمت شما هستیم. یک نکته مهم در دروس عمومی وجود دارد و هیچ وقت نباید آن را نادیده گرفت. و آن این است که ادبیات فارسی بیشترین ضریب را در میان دروس عمومی دارد و لازم است که توجه ویژه‌ ای به این درس داشته باشید.

برای درس ادبیات منابع کمک آموزشی زیادی در بازار پیدا می‌شود اما اینکه کدامشان بهترین کتاب ادبیات کنکور هستند، سوال بسیاری از داوطلبان کنکوری‌ است. کتاب های ادبیات موجود در بازار معمولا به سه دسته تقسیم می‌شوند: جامع درس به درس، جامع موضوعی و تک مبحثی که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

با این مقاله از سری مقالات ” قفسه طلایی منابع ” از بخش بهترین منابع کنکور همراه ما باشید.

بهترین کتاب ادبیات کنکور (جامع)

در این مقاله به درس ادبیات می پردازیم که ضریب 4 را درکنکور سراسری دارد. اگر شما این درس را اصولی و با کتاب درسی و کمک آموزشی پیش بروید درس سختی نیست و میتوانید به راحتی درصد های خوبی در درس ادبیات در کنکور بدست بیاورید.

کتاب فارسی نظام جدید شامل دو بخش فارسی و نگارش هست شما میتوانید با جداسازی مباحث و مبحثی خواندن این درس که شامل مباحث آرایه ادبی، دستور زبان فارسی، لغت و املا، تاریخ ادبیات، قرابت معنایی می باشد کار را برای خود آسان تر کنید. در ادامه به توضیح بهترین کتاب ادبیات کنکور جامع نظام جدید می پردازیم.

شماره 1 : ادبیات موضوعی جامع کنکور سری میکرو طلایی گاج

ادبیات موضوعی جامع کنکور سری میکرو طلایی گاج

کتاب ادبیات موضوعی سری میکرو طلایی گاج، مباحث ادبیات فارسی را به صورت موضوعی و اختصاصی بررسی کرده است. و مباحث هر سه پایه با حفظ چیدمان پایه ها و به ترتیب ارائه شده است. این کتاب به عنوان بهترین کتاب ادبیات کنکور، در 2 جلد چاپ شده؛ جلد اول شامل درسنامه ها و بانک تست و جلد دوم پاسخ های تشریحی کامل می باشد.

بررسی بخش درسنامه این کتاب

روند آموزشی درسنامه ی این کتاب بر اساس تست‌ های کنکور طراحی شده و به صورت درس به درس نمی‌باشد. در واقع شما در هر بخش از کتاب با یک مبحث شامل قرابت، املا و لغت، تاریخ ادبیات، آرایه و زبان فارسی سروکار دارید. درسنامه این کتاب در جلد اول آن قرار دارد.

بررسی بخش تست این کتاب

این کتاب، سرشار از تست‌ های مختلف است و سوالاتش مجموعه ای از آزمون های سراسری، آزمون های آزمایشی و تست های تالیفی می‌باشد. در پاسخنامه کتاب، بر نکات کلیدی و پرکاربرد تاکید شده است. در قسمت قرابت معنایی و ابتدای هر مفهوم هم توضیحات خوبی ارائه شده است. در بخش آرایه‌ها در ابتدا توضیحات داده شده، سپس تست‌ها به صورت بررسی تک آرایه شروع شده و رفته رفته از تست‌های سخت‌ تر و ترکیبی تر استفاده کرده است.

بررسی ظاهر این کتاب

جنس صفحات این کتاب از کاغذ گلاسه میباشد که احتمالا باعث افزایش قیمت کتاب نیز شده است. فونت نوشته ها و سایزشان خوانا و استاندارد است. در درسنامه ها هم کادرها و قاب بندی ها حالت دلنشین و مناسبی دارند و در مجموع کتاب به هیچ وجه برای چشم آزاردهنده نیست و طراحی آن اگرچه خیلی جذاب نیست ولی خسته کننده هم نمی تواند باشد.

بررسی آمار و ارقام این کتاب

امیر نجات شجاعی و مهدی نظری مولفین این کتاب میباشند. 1398 سال چاپ این کتاب میباشد. 800 صفحه جلد اول و 208 صفحه جلد دوم آن دارا میباشد. بانک تست این کتاب هم حدود 4200 تست را در خود جای داده است.

شماره 2 : بهترین کتاب ادبیات کنکور جامع خیلی سبز

بهترین کتاب ادبیات کنکور جامع خیلی سبز

از جمله بهترین کتاب ادبیات کنکور جامع، می‌توان به ادبیات جامع خیلی سبز اشاره کرد. کتابی که ساختار و روند آموزشی آن به صورت درس به درس است که از برتری های این کتاب نسبت به ادبیات موضوعی گاج به حساب می‌آید.

بررسی بخش درسنامه این کتاب

یکی از نکات مثبت این کتاب درسنامه آن است. خیلی از داوطلبان کنکور که این کتاب منبع آنها بوده به درسنامه خیلی خوب و روان مبحث زبان فارسی اشاره کرده اند که باید به مباحث آسان و فصل های مهم آن توجه داشته باشیم. ساختار درس به درس کتاب، کار را برای کنکوری هایی که در آزمون آزمایشی شرکت می‌کنند راحت کرده است.

بررسی بخش تست این کتاب

تست های این کتاب شامل سوالات کنکور سراسری، آزمون های آزمایشی سنجش و تست های تالیفی میباشد. در پاسخنامه کتاب نیز ابتدای هر درس قسمت‌ های واژگان و املا، تاریخ ادبیات، آرایه، قرابت معنایی و نکات دستوری قرار دارد که مربوط به همان درس است. برای آرایه‌ ها شیوه کتاب به این صورت است که آرایه‌ های مربوط به هر درس را بررسی می‌کند. بنابراین موضوعی نیست.

بررسی ظاهر کتاب

جلد اول این کتاب تصاویری از فرهیختگان ادبیات را در روی صفحه اصلی چاپ کرده است. جلد دوم هم تصویری از دریای شعر است که قایقی کاغذی رو آن شناور است.

بررسی آمار و ارقام این کتاب

کتاب به کوشش افشین محی الدین، زهرا نعمتی، عباس براری جیرندهی و علی لطفی تالیف شده است. 401 صفحه تعداد صفحات جلد دوم است . و 617 تعداد صفحات جلد اول این کتاب میباشد و کتاب چاپ 1396 میباشد.

شماره 3 : مجموعه کتاب های 5 بحث ادبیات انتشارات نشر الگو

مجموعه کتاب های 5 بحث ادبیات انتشارات نشر الگو

ادبیات در کنکور به 5 بخش لغت و املا ، آرایه های ادبی ، زبان فارسی ، تاریخ ادبیات و قرابت معنایی تقسیم میشه. بنابراین حتما بهتون توصیه میکنیم که در سال کنکور برای هر مبحث کتاب های تخصصی تهیه کنید. منظور از مجموعه کتاب ها هم در رتبه بندی بالا 5 کتاب در 5 موضوع تخصصی ادبیات می باشد که به انتشارات نشر الگو اختصاص دارد.

بررسی بخش درسنامه این کتاب

کتابهای انتشارات الگو به صورت روان مباحث را تدریس کرده اند و به ارائه تکنیک های ابداعی می پردازند. همراه این کتاب ضمیمه های مختلفی ارائه شده که به یادگیری آسان تر مباحث کمک می کند. همچنین در کتاب آرایه های ادبی ضمیمه آرایه های رشته انسانی نیز وجود دارد. این کتاب های نشر الگو برای تمامی رشته ها مناسب می باشند.

بررسی بخش تست این کتاب

بعد از آموزش تک به تک مباحث در این کتاب، همواره تست های مرتبط در آن حل شده است. پاسخنامه این کتاب نیز به صورت دقیق و کامل میباشد و در سوالات هیچ ابهامی را برای شما باقی نمیگذارد. تست های این کتاب شامل تست های تالیفی، قلمچی، گزینه دو و سوالات انرژی اتمی میباشد

بررسی ظاهر این کتاب

جلد همه ی مباحث این کتاب تصاویر کارتونی میباشند که مطالعه کتاب را برای ما دلنشین میکند. در داخل کتاب هم از کاریکاتور ها و تصاویر زیبای دیگری استفاده شده ک باعث نشاط بخشیدن به خواننده کتاب میشود.

بررسی آمار و ارقام این کتاب

علیرضا عبد المحمدی مولف تمامی جلد های موضوعی نشر الگو میباشد. این کتاب ها به صورت کامل بوده و چاپ سال 1397 میباشند.


بهترین کتاب ادبیات کنکور (تست)

یک سری از داوطلب ها هم هستند که ترجیح میدهند فقط یک کتاب تستی تهیه کنند و هزینه اضافی برای درسنامه کتاب پرداخت نکنند. در این بخش سعی کردیم بهترین کتاب ادبیات کنکور موجود در بازار که بیشتر روی بخش تستی ادبیات تمرکز کرده اند برای شما معرفی کنیم. امیدواریم که مورد استفاده شما واقع شود.

شماره 1 : جامع هزار تست ادبیات فارسی کنکور سبطی

جامع هزار تست ادبیات فارسی کنکور سبطی

در طی سالهای اخیر داوطلبان در آزمون های جامع انتشارات مختلف، شاهد تست های نوآورانه و جدیدی در درس ادبیات بوده اند که تا حدی غافلگیر کننده نیز بوده است. بنابراین خواندن و مطالعه هزار تست ادبیات نشر دریافت، به کلیه داوطلبانی که به دنبال راه حلی برای این موضوع هستند و نگرانی بابت نوع جدید تستهای جدید کنکور دارند، پیشنهاد می شود.

بررسی درسنامه این کتاب

کتاب هزار تست ادبیات فارسی کنکور سبطی دارای یک درسنامه خلاصه از ادبیات های پایه های دهم تا دوازدهم میباشد. اما برای داشتن درسنامه بهتر، لازم است که کتاب های معرفی شده دارای درسنامه کامل تری را تهیه کنید.

بررسی بخش تست این کتاب

این کتاب همانطور که از نامش بر می آید، حاوی 1000 تست جامع و کاربردی از ادبیات کنکور سراسری می باشد. آنچه در این کتاب میخوانید شامل چهل آزمون مشابه و هم سطح کنکور سراسری می باشد و همچنین مجموعه ای از تستهای خلاقانه و به اصطلاح نو نگاشت درس ادبیات که بر اساس سیستم طراحی جدید تستهای کنکور طراحی شده اند. این کتاب شامل دوازده آزمون موضوعی و یک آزمون جامع می باشد که بر پایه خود آزمایی های کتب فارسی طراحی شده است.

بررسی ظاهر این کتاب

جلد این کتاب در نهایت زیبایی طراحی شده است. و تصویری مینیاتوری از شاهنامه را به تصویر کشیده است. سایز و فونت نوشته ها در این کتاب تقریبا مناسب است و کتاب لحنی صمیمی دارد.

بررسی آمار و ارقام این کتاب

مولف این کتاب دکتر هامون سبطی میباشند و انتشارات دریافت آن را به چاپ رسانده است. 1000 تست را در کل شامل میشود. در 286 صفحه نیز چاپ شده است.

شماره 2 : ادبیات فارسی جامع کنکور برنا مرشد مبتکران

ادبیات فارسی جامع کنکور برنا مرشد مبتکران

برای موفقیت در آزمون ادبیات کنکور، نیازمند تسلط بر منابع کنکور و تکرار و تمرین با تست های استاندارد است. ادبیات فارسی جامع کنکور برنا کتابی است با محتوای چهارکتاب ادبیات پیش دانشگاهی، ادبیات 3، زبان فارسی و ادبیات 2. در این کتاب، تشریح هر فصل از کتاب های ادبیات را می­ بینید که شامل: تاریخ ادبیات، تحلیل اطلاعات ادبی، قرابت معنایی و بررسی مفاهیم اشعار ادبیات و عبارات مهم کتاب درسی میباشد.

بررسی درسنامه این کتاب

ساختمان درسنامه این کتاب محتوای تاریخ ادبیات همچون درآمدها، انواع ادبی و معرفی شخصیت ها و آثارشان را شامل میشود. معنی واژگان مهم کتاب هم به تفکیک واژه های ستاره دار و بی ستاره در این بخش آمده است ستاره دارها واژه های واژه نامه ی پایان کتاب درسی اند و بی ستاره سایر واژه های مهم متن درس ها.

بررسی بخش تست این کتاب

قرار نیست در این کتاب با تست های تالیفی یا مطالب خارج از کتاب های درسی رو به رو شوید. بلکه همان مطالب کتاب به طور دقیق دسته بندی شده اند و بعد از هر فصل، اطلاعات مخاطب با نمونه هایی از پرسش های مرتبط در آزمون سراسری سنجیده می شود. پاسخنامه ی این کتاب نیز بسیار کامل و کاربردی است.

بررسی ظاهر کتاب

جلد کتاب طرحی از تصویر یک بانوی شاعر است و رنگ زمینه آن به رنگ خاکسری میباشد. در داخل این کتاب سعی شده است از فونت و سایز مناسبی برای نوشته ها استفاده شود.

بررسی آمار و ارقام این کتاب

تعداد صفحات این کتاب 583 صفحه میباشد. و در سال 1396 چاپ شده است. تالیف این کتاب نیز حاصل تلاش امیرنجات شجاعی و مهدی نظری میباشد.

شماره 3 : زبان و ادبیات فارسی کنکور آبی قلم چی

زبان و ادبیات فارسی کنکور آبی قلم چی

یکی از عواملی که در موفقیت دانش‌ آموزان مؤثر است استفاده از یک منبع استاندارد است. استفاده از این منبع به خصوص در سال کنکور که فرصت آزمون و خطایی برای دانش‌ آموز وجود ندارد اهمیت ویژه‌ای دارد. یکی از این بهترین کتاب ادبیات کنکور، کتاب آبی کانون است که با توجه به ویژگی‌هایی که در ادامه توضیح داده می‌شود منبعی مناسب و استاندارد برای مقطع متوسطه در تمام سطوح است.

بررسی درسنامه این کتاب

از ویژگی‌ های درسنامه این کتاب می‌توان به درخت دانش برای طبقه‌بندی موضوعات و روشن ساختن مسیر یادگیری اشاره کرد. همچنین ارائه مشاوره‌های درسی و بیان نکات مهمّ درس‌ها در ابتدای هر درس نیز از ویزگی های این کتاب است.

بررسی تست این کتاب

استفاده از سوالات شناسنامه‌ دار در این کتاب، از ویژگی های خوب بخش تست این کتاب است. اگر در موضوعی سوال کنکور سراسری وجود نداشته باشد با سوالات تالیفی استاندارد که غالبا در آزمون‌ های کانون مطرح شده‌اند مبحث پوشش داده می‌شود. به طوری که هیچ موضوعی از کتاب درسی از چشم مولف دور نمانده است و نیاز دانش‌ آموز با مطالعه‌ ی آن کاملا برطرف می‌شود.

بررسی ظاهر این کتاب

ظاهر کتاب های آبی کانون معمولا همگی به یک شکل هستند و نیاز به بررسی زیادی ندارند!

بررسی آمار و ارقام این کتاب

کتابی که با عنوان زبان و ادبیات فارسی کنکور پیش روی شماست، ثمره‌ ی تلاش و برنامه‌ ریزی الهام محمدی، فریدون یونسی، مرتضی منشاری و مریم شمیرانی میباشد. که به عنوان یک مجموعه‌ ی کامل سوال‌ ها‌ی طبقه‌ بندی شده در اختیار دانش آموزان قرار داده شده است. 1398 نیز سال چاپ این کتاب است. 648 صفحه را نیز شامل میشود.


بهترین کتاب ادبیات کنکور (پایه دهم ؛ پایه یازدهم )

دانش آموزانی که هنوز به پایه دوازدهم نرسیده اند، میخواهند منابع مناسبی برای مطالعه ی هر پایه ادبیات بصورت جداگانه داشته باشند. به همین دلیل ما سعی میکنیم بهترین کتاب ادبیات کنکور را در این پایه های درسی برایشان معرفی کنیم تا بتوانند در آزمون های آزمایشی و آزمون های تشریحی موفق عمل کنند.

شماره 1 : بهترین کتاب ادبیات کنکور سیر تا پیاز گاج (دهم ؛ یازدهم)

بهترین کتاب ادبیات کنکور سیر تا پیاز گاج (دهم ؛ یازدهم)

اگر به دنبال یک کتاب بی نظیر برای هرکدام از پایه های ادبیات بصورت جداگانه میگردید، سیر تا پیاز گاج، بهترین کتاب ادبیات کنکور را به شما معرفی کرده است. ابتدای کتاب های سری سیر تا پیاز با درسنامه آغاز شده و بعد از درسنامه با سوالات عالی و طبقه بندی شده، داوطلبان را شگفت زده کرده است.

بررسی درسنامه این کتاب

در بخش درسنامه این کتاب، در هر فصل، خط به خط کتاب درسی، به‌صورت موشکافانه بررسی شده است. در این قسمت معانی تمامی اشعار و متن‌ های کتاب درسی به همراه آرایه‌ های ادبی به‌ کاررفته در آن‌ ها و قرابت معنایی که با هم دارند و همچنین معنی واژگان جدید هر درس همراه با واژگان املایی مهم نیز، بیان شده است.

بررسی بخش تست کتاب

در ادامه که به بررسی بخش تست این کتاب میرسیم، با حجم وسیعی از سوالات چهارگزینه‌ ای روبرو میشویم، که دانش‌آموز را به چالش دعوت می‌کنند. و این امکان را فراهم می‌آورند که دانسته‌ های خود را بسنجد تا نقاط ضعف خود را شناخته و درصدد برطرف کردن آن‌ ها برآید. بخش آخر این کتاب ها هم مجموعه‌ ای کامل از سوالات امتحانی در هر پایه‌ ی تحصیلی است که اهمیت این امتحانات و تأثیر مستقیمی که در کنکور سراسری دارد، را بیان می‌کند.

بررسی ظاهر این کتاب

طراحی جلد کتاب سیرتاپیاز پایه دهم مربوط به تصویر زیبایی از استاد سهراب سپهری میباشد. و فارسی یازدهم تصویری از مولانا را در جلد خود چاپ کرده است. لحن نوشته های هر دو کتاب صمیمی بوده و دانش آموز از خواندن آن احساس خستگی نمیکند.

بررسی آمار و ارقام کتاب

ادبیات فارسی دهم شامل  1006 پرسش چهارگزینه‌ ای و 774 پرسش امتحانی طبقه‌ بندی‌ شده همراه با پاسخ تشریحی میباشد. ادبیات فارسی یازدهم نیز 1189 پرسش چهارگزینه ای و 1445 پرسش امتحانی را درخود جای داده است. 360 صفحه مربوط به ادبیات دهم و 464 صفحه نیز ادبیات یازدهم دارد. مولفین هر دو کتاب نیز آقایان؛ نعمت‌ اله بوالحسنی، دکتر سیدعلی مرتضوی، خدایار قربانی و مرتضی بوالحسنی میباشند.

شماره 2 : ادبیات فارسی انتشارات نشر الگو (دهم ؛ یازدهم)

ادبیات فارسی انتشارات نشر الگو (دهم ؛ یازدهم)

انتشارات نشر الگو در صدد این برآمده تا بهترین کتاب ادبیات کنکور را برای پایه های دهم و یازدهم منتشر کند. این کتاب ها شامل درسنامه کامل + سوالات تستی و تشریحی + پاسخنامه کاملا تشریحی میباشد و نیاز های داوطلبان و دانش آموزان را از لحاظ داشتن یک منبع مناسب برای تمرین برآورده میکند.

بررسی بخش درسنامه کتاب

درسنامه ی این کتاب کامل بوده و شامل: معنای همه ی لغات معنی شده و معنی نشده در کتاب درسی به همراه معنای فرا کتابی آن‌ ها، املای تمام کلمات و گروه‌ های مهم، تاریخ ادبیات تمام جاهای کتاب درسی، تدریس کامل تمام نکات مهم قلمرو زبانی(دستور و زبان‌شناسی) و ادبی (آرایه‌های ادبی و قالب‌های شعری) و درسی میباشد

بررسی بخش تست کتاب

بخش تست این کتاب بیش از 1100 تست کامل درس به درس با تقسیم‌ بندی موضوعی دارد. آزمون تشریحی درس به درس با تقسیم‌ بندی قلمرو زبانی و ادبی و فکری میشود و تاریخ ادبیات کامل کتاب نگارش را نیز دارا میباشد. پاسخنامه ی کتاب نیز برای سوالات تستی و آزمون‌ ها کاملا تشریحی است. نکته جالبی که این انتشارات دارد، امکان پرسش و پاسخ و رفع اشکال مستقیم با مولف به همراه نکات مکتوب، صوتی و تصویری در کانال ادبیات الگو میباشد.

بررسی ظاهر کتاب

جلد ادبیات فارسی دهم تصویری از داخل یک خانه قدیمی با کرسی بوده و جلد ادبیات یازدهم نیز تصویر کارتونی از یک کلاس درس را نشان میدهد

بررسی آمار و ارقام کتاب

علیرضا عبد المحمدی مولف هر دو کتاب ادبیات نشر الگوی پایه ی دهم و یازدهم میباشد. 1397 مربوط به چاپ فارسی دهم و 1398 مربوط به فارسی یازدهم میباشد.

شماره 3 : کتاب آموزش و تست ادبیات فارسی انتشارات مهرو ماه ( دهم ؛ یازدهم )

کتاب آموزش و تست ادبیات فارسی انتشارات مهرو ماه ( دهم ؛ یازدهم )

هدف این دو کتاب در ابتدای کتاب گفته شده است و آن، آموزش و تست برای داوطلبان است. بنابراین این کتاب برای دانش آموزانی که به دنبال کتابی برای آزمون های نهایی هستند نمیتواند مفید واقع شود.

بررسی درسنامه این کتاب

درسنامه ی این کتاب به دو بخش ابتدای فصل و ابتدای درس تقسیم می شود. در کتاب درسی هر فصل شامل چند درس می شود. درسنامه ی ابتدای هر فصل به سه بخش بسیار کوچک تقسیم می شود. در ابتدا به تحلیل فصل پرداخته شده که در واقع هدف کلی آن فصل به همراه چند خط توضیحات آورده شده که حجمی حدود 6 خط دارد. سپس به تحلیل جزء به جزء کتاب پرداخته است.

بررسی بخش تست این کتاب

هدف از تالیف این کتاب تاکید بر تست زنی بوده است که با یک نگاه کلی به تعداد تست های کتاب در می یابیم که این مطلب محقق شده است. تست های هر درس به سه قلمرو تقسیم شده اند که البته قلمروی زبانی خود شامل قسمت های لغت، املا و دستور است. تست های کتاب اغلب تالیفی هستند و تعداد اندکی از تست های کنکور و یا آزمون های آزمایشی در میان آن ها به چشم می خورد.

بررسی ظاهر این کتاب

جلد کتاب فارسی دهم مهروماه تصویر زیبایی از برگ میباشد و جلد مهرو ماه یازدهم نیز تصویری از یک انار است که هردو در عین سادگی به زیبایی طراحی شده اند. لحن هر دو کتاب هم به شکل کلی رسمی است.

بررسی آمار و ارقام این کتاب

مولفین ادبیات فارسی دهم مهر و ماه، آقایان؛ اسماعیل محمدزاده و شهریار قبادی میباشند. مولفین فارسی یازدهم نیز مرتضی کلاشکو، اسماعیل محمدزاده، سعید عنبرستانی و شهریار قبادی میباشند. 324 صفحه مربوط به ادبیات فارسی دهم و 340 صفحه نیز ادبیات فارسی یازدهم دارد. 1398 سال چاپ ادبیات فارسی یازدهم مهروماه و 1397 سال چاپ ادبیات فارسی دهم میباشد.


دسترسی سریع: برای دیدن بهترین کتاب های سایر دروس روی لینک های زیر بزنید.

0
نویسنده مطلب تیم تحریریه دیجی کنکور
تیم تحریریه و تولید محتوا دیجی کنکور، متشکل از بیش از 100 رتبه برتر کنکور، در چند سال اخیر می باشد. همیشه سعی ما، این بوده که بهترین محتوا را برای شما عزیزان تولید کنیم.

دیدگاه شما

بدون دیدگاه